Твій друг - підручник

Тема: Твій друг — підручник
 Мета: поширювати інформацію про книгу як історичну пам’ятку людства, джерело мудрості; формувати загальні поняття про процес виготовлення книги в наш час; виховувати в дітей повагу й любов до книги і підручників зокрема.
Обладнання: виставка кращих підручників учнів класу, кращих зразків виготовлених учнями закладок, обкладинок; роздатковий матеріал: кожному учню роздруковану пам’ятку «Як продовжити життя підручника».
Хід заняття
  І. Організаційна частина.
Вправа «Ти мені подобаєшся, друже…»
(Учні стають у коло. Потрібно по черзі посміхнутися своєму сусідові справа, потиснути йому руку й сказати: «Ти мені подобаєшся, друже, тим, що…»)
ІІ. Оголошення теми та мети заняття.
Книги оточують вас із самого дитинства. Спочатку це — книжки картинки, а потім — веселі вірші, каламбури, жарти, а потім і дитячі журнали. Ледве ви переступили поріг школи, книги стають постійними супутниками вашого життя. З року в рік, з класу в клас їх приходить все більше й більше. А тому тема нашого сьогоднішнього заняття: «Твій друг — підручник».
 ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з елементами бесіди.
З давніх-давен люди прагнули знань. Від одного покоління до іншого передавалися усні відомості про речі, котрі допомагали людям вижити: як добувати вогонь, як хліб виростити, кого слід поважати, а кого слід і ненавидіти… Проте, як відомо, людська пам’ять не такий уже й надійний засіб зберігання й передання різноманітних знань. Коли люди навчились писати, з’явились книги, у яких письмово були викладені здобуті знання. Історія розвитку книги дуже довга, і про неї ми поговоримо іншим разом, а сьогодні я лише скажу, що першим надрукованим підручником була книга «Азбука», потім «Буквар».
Книги стали для нас звичними. Із книг ми дізнаємося, як вирощують хліб, як варять сталь, будують міста та електростанції. Вони нам розповідають, як жили люди в сиву давнину, якими були древні цивілізації. За Книги стали для нас звичними. Із книг ми дізнаємося, як вирощують хліб, як варять сталь, будують міста та електростанції. Вони нам розповідають, як жили люди в сиву давнину, якими були древні цивілізації. За допомогою книги ми можемо навіть зазирнути в майбутнє, книга допоможе вам дізнатися про таємниці Всесвіту, відвідати далекі планети.
Щодня ви маєте справу з книгою в школі та вдома. Зараз ви при навчанні користуєтесь багатьма підручниками. Зібрані вони у нашій шкільній бібліотеці. Для того, щоб вони потрапили туди, над ними працювало Щодня ви маєте справу з книгою в школі та вдома. Зараз ви при навчанні користуєтесь багатьма підручниками. Зібрані вони у нашій шкільній бібліотеці. Для того, щоб вони потрапили туди, над ними працювало дуже багато людей.
Спробуймо разом з вами простежити шлях підручника.
Вправа«Розкажи за схемою» Користуючись схемою, розкажіть про народження підручника.
 Ось яка це копітка, важлива і почесна справа — виготовлення книги. Тепер книжка завжди поруч з вами. Вона ваш друг і порадник, ваш учитель. Шануйте її, друзі, любіть і бережіть, у неї вкладено велику працю багатьох людей.
Мабуть, після нашого уроку ви по-новому подивитесь на своєї підручники, будете берегти їх і поводитися з ними так, щоб вони могли послужити ще тим учням, які прийдуть після вас.
3. Вправа «Шпаргалка»
Пригадайте правила користування підручниками, передайте їхній зміст з допомогою малюнків, умовних позначень або схем. Ці шпаргалки потім передасте мені, я їх змішаю. А далі ви по черзі будете витягати їх і відтворювати текст.
4. Вправа «Уявне інтерв’ю»
Уявіть, що ви кореспонденти газети. Візьміть інтерв’ю один в одного про правила користування підручником.
(1. Не можна брати підручники брудними руками. Коли сідаєте читати, погляньте на свої руки, чи чисті вони? Подивіться на стіл — чистий він, сухий?
2. Дехто перед тим, як перегорнути сторінку, обов’язково лизне пальця. Робити так не слід, бо від цього псуються сторінки, забруднюються аркуші. Брати в руки такийпідручник неприємно і небезпечно.
3. Отож, потрібно думати не лише про здоров’я книги, а й про своє власне.
4. Перегортати сторінки можна лише за верхній куточок. Якщо перегортати за нижній, то швидко зітруться цифри, які позначають номери сторінок.
5. А як бути, книга не дочитана до кінця? Чи можна загнути кінчик? Звичайно, ні. Класти в книгу олівець чи ручку теж не треба. Від цього псується палітурка. Краще користуватись закладкою із кольорового паперу.
6. Обов’язково всі підручники потрібно обгорнути зверху ще однією обкладинкою із цупкого паперу чи поліетилену.
7. Дехто з вас читає книгу під час їди. Оце вже зовсім неприпустимо. Обов’язково залишите пляму, зіпсуєте підручник.)
– Діти, а чи знаєте ви, як потрібно читати?
5. Вправа «Розкажи за малюнком»
Користуючись малюнками, розкажіть про те, яких правил потрібно дотримуватися, читаючи книгу:
§сидіти потрібно лише прямо, не горбитися, бо виростеш сутулим. Це некрасиво і погано для здоров’я. Лежачи теж не читайте, бо від цього псується зір;
§книга повинна бути добре освітленою. Потрібно, щоб світло падало зверху або зліва. При слабкому освітленні ваші очі швидко втомлюються. Не забувайте, що їм треба давати перепочити;
§дуже важливо тримати книгу на відстані не менш 30 см від очей. Варто відміряти лінійкою 30 см і запам’ятати цю відстань. Якщо стежити за цим, згодом це стане звичкою.
Дотримуючись цих простих правил, ви значно продовжите життя вашому найкращому другові — підручнику, і зовсім не нашкодите своєму здоров’ю.
 6. Робота в групах. «Як продовжити життя підручника»
Опрацюйте в групах правила з пам’ятки, відтворіть за методикою «Снігова куля»: один говорить перше речення, другий повторює його і додає своє, третій повторює перші два й формулює своє і т.д.).
І група
Якщо книжка потрапила у воду
1. Швидше поставте мокру книжку (розкривши віялом) у сухому, теплому приміщенні, що добре провітрюється.
2. Склеєні аркуші, перш ніж розгорнути їх, обережно перегортайте то в один, то в другий бік. Якщо вони не розклеюються, потримайте над парою.
3. Вологі аркуші перекладіть фільтрувальним або цигарковим папером і наступного дня праскою доведіть їх до повного висихання.
ІІ група
Якщо забруднилась обкладинка
1. Ледеринову обкладинку книжки можна протерти вологим ватним тампоном, змоченим у розчині прального порошку.
2. Коленкорову обкладинку протирають чорнильною гумкою (ластиком).
3. Паперову обкладинку не слід чіпати. Вона боїться чищення. Краще обклеїти її новою гарною обгорткою.
ІІІ група
Якщо забруднились сторінки
1. Слід від пальців чи олівця витирають м’якою гумкою.
2. Чорнильні плями найкраще виводити лимонним соком чи лимонною кислотою. Якщо плями не зникають, то застосовують щавлеву кислоту, розбавлену одеколону одна частина кислоти на чотири одеколону.
ІV група
Сторінки зім’ялися
1. Зім’яту сторінку книжки кладуть між чистими аркушами і прогладжують теплою праскою.
2. Не пересушіть сторінки, інакше вони стануть ламкими.
V група
Сторінки порвались
1. Надірвану сторінку підклеюють так: намазану клеєм смужку цигаркового паперу кладуть (клеєм догори) під надрив, загинають по краю книжкової сторінки, наклеюють на сторінку. 2. Пошарпаний край сторінки обклеюють папером схожого кольору.
V. Підсумок заняття.
VІ. Домашнє завдання.
Обов’язково з пам’ятки, яку я вам зараз роздала, вивчити правила користування підручником. І завжди їх дотримуватися.



Популярні дописи з цього блогу