Гігієна книжки

А яка гігієна у ваших книжок?
Книга, як і людина, має своє життя, вона теж схильна до захворювань, а хворіючи – руйнується. • Основні збудники хвороб книги – пил, комахи-книгоїди і плісневі грибки.
 • Пил – дуже небезпечний агент, який заносить із собою різні шкідливі речовини, що прискорюють старіння паперу, забруднюють його, порушують структуру волокон. Ось чому кожна книжка повинна зберігатися в шафі або на заскленому стелажі в стоячому положенні, а не навалом. При розміщенні книжкових шаф в кімнаті треба пам’ятати про джерела великої вологості, яскравого світла, високої температури.
 • Найпоширеніші і найнебезпечніші комахи-книгоїди – злодій-удавальник і шкіроїд. Вони відкладають личинки в корінці книги, які й завдають їй шкоди. Адже личинки ці харчуються органічними речовинами (зокрема, клеєм) палітурки, утворюють траншеї, наповнені бурою пудрою. Вони пошкоджують, як правило, обкладинку та прилеглі до неї аркуші.
 • Щоб уникнути цього, щороку треба переглядати всі книги. Виявивши траншейки чи отвори на обкладинці, «хвору» книгу слід негайно ізолювати від інших і лікувати. Для цього в медицинський шприц з довгою голкою, кінець якої зігнутий під кутом 45 градусів, треба набрати 8-процентного розчину хлорофосу і повільно ввести його в кожний отвір. Далі книжку просушують на повітрі і вкладають в целофановий пакетик на 3-4 дні, а по тому лікувальну процедуру повторюють. Якщо в целофані виявите жучків чи буру пудру, лікування продовжуйте.
 • Книжкову шафу збризкують всередині 3-процентним розчином хлорофосу з ручного пульверизатора. З метою профілактики не тримайте поблизу книг сухарів, галет, крупи, муки та інших крохмальним продуктів – це дуже сприятливе середовище для шкідників.
 • Клейові матеріали (крохмаль, желатин, казеїн тощо) – прекрасний «харч» для інших збудників книжкових хвороб з плісневих грибків, які руйнують папір, тканину, фарбу, шкіру, нитки
 • Перша ознака ураження книжки грибком – різнокольорові плями на її аркушах, особливо в тих місцях, де торкалися пальці читача. Згодом плями розповзаються по всьому аркушу, папір стає ламким і прозорим.
 • Спори плісневих грибків потрапляють до книжки разом з пилом. Часто самі читачі створюють сприятливі умови для грибків, слинячи пальці при перегортанні сторінок. Крім того, цьому сприяє підвищена вологість або температура повітря в кімнаті.
 • Грибкові захворювання лікують так: книгу ставлять у герметичний ящик, на дні якого лежить вата, змочена 20-процентним розчином формаліну. Її пара згубно діє на плісняву і її спори.
 • Після 4-годинної дезінфекції книжку провітрюють біля відчиненого вікна, просушують. З формаліном треба поводитися обережно, оскільки його пара подразнює верхні дихальні шляхи і слизову оболонку очей.
 • Якщо папір і тканина глибоко вражені пліснявою, їх обробляють розчином пеніциліну. 200 тисяч одиниць пеніциліну розчиняють в 50 мілілітрах дистильованої води, збризкують з пульверизатора кожний аркуш. Після просушування покривають водонепроникним безбарвним клеєм – папір стає еластичним і не ламається.
 • Профілактика грибкових хвороб нескладна: чисте провітрювання кімнат, де зберігаються книги, стабілізація температури повітря (16-18 градусів), зниження вологості.
 • При яскравому сонячному світлі линяє фарба, якою надруковано текст, тріскаються шкіряні корінці. Тому рекомендується в сонячні дні закривати вікно фіранкою з білої легкої тканини. Корінці видань можна змащувати медицинським гліцерином – він надає їм свіжості й еластичності.
 • Придбану в букіністів книжку радимо не відразу класти на полицю, а ретельно оглянути її, чи не вражена вона жуками-книгоїдами або грибками.Всіх цих книжкових хвороб можна уникнути , створивши правильні санітарно-гігієнічні умови зберігання видань. Цим ви зможете запобігти передчасному старінню своєї книгозбірні! 
Популярні дописи з цього блогу