Книги та бібліотеки. Їх роль та значення в житті людини

Тема: Книги та бібліотеки. Їх роль та значення в житті людини.


Мета: ознайомити учнів з історією виникнення першої книги та бібліотеки; дати поняття «бібліотека», її значення в житті людини; розвивати пам’ять, увагу, мислення. виховувати любов до книги, уміння цінувати людську працю, усвідомлення важливості книги для людства.
Обладнання: книжкова виставка «Українська книга — оберіг нації, багатство і краса невмирущих цінностей», довідкова література, завдання для гри.
Хід заняття
І. Організаційний момент
Вправа «Ніхто не знає...»
Учні кидають один одному м’яч зі словами: «Ніхто з вас не знає, що я...»
 ІІ. Повідомлення теми, мети заняття
 Книжки складають скарбницю людського знання, нескінченний рукопис праці, успіхів і невдач людського розуму; вони в усі часи були найбільшою силою, що рухає
-          Як ви розумієте слово «книга»?
-          Чому Біблія є і нині однією з найголовніших книг?
-          Що називається літописом ?
ІІІ. Основний зміст заняття
 1. Розповідь із використанням комп’ютерної презентації
23 квітня 1996 року в пам’ять померлих у цей день у 1661 році письменників світового масштабу — Мігеля Сервантеса, Вільяма Шекспіра і Лопе де Вега, ЮНЕСКО оголосила 23 квітня Всесвітнім днем книги.Замисліться, що таке книга, яку деякі з вас уже полюбили, а на деяких читання наводить тільки сон. Книга — це просто папір з буквами. І все. Але якщо ви її прочитаєте — станеться диво: книга вам відкриє свою таємницю. Одна — подарує нові знання, інша — дасть пораду, третя — втішить і дасть віру, четверта — розвеселить. Книги відкривають перед людьми безмежний світ. Протягом усього життя ми звертаємося до книжки. З дитячих літ вона допомагає зрозуміти світ, що нас оточує. Вона відкриває небачені обрії, допомагає зрозуміти історію народу, розкриває таємниці природи, життя. Книга допомагає у навчанні, збагачує знаннями, зміцнює волю. Книга — мудрий друг, який, не вміючи говорити, розповідає про незвичайні пригоди й подорожі. Книга потрібна людині, як повітря, як світло.
2. Вправа «Історична довідка»
(Учні повідомляють про відомі їм факти з історії
виникнення книги.)
1. У стародавні часи на землі не було книжок. Але потреба передавати якісь відомості виникла у людей дуже давно. «Сторінками» найдавніших книжок ставали камені, сокири, щити. Писали на всьому. Згодом почали писати на глиняних табличках, які потім сушили на вогні. Але коли якийсь учений збирався в дорогу і брав дві-три «книжки», йому потрібен був віз. З часом люди навчилися робити книжки з тонкої шкіри. Першу таку книжку зробили в Малій Азії, у стародавньому місті Пергамі. Через те «папір» цей назвали пергаментом. Але книжки були дуже дорогі. Потім в Африці з’явилися книги з папірусу. Писати на них було зручно, але через кілька років вони розсипалися. І от у XIII столітті в Європі навчилися виготовляти папір, схожий на той, яким користуємося і сьогодні.
 2. Над створенням книжки працює великий колектив: письменники і художники, редактори і коректори, верстальники і дизайнери, колектив видавництва та друкарні, працівники комбінату з виробництва паперу. Перш ніж книги побачать світ, вони в рукописному варіанті потрапляють разом з ілюстраціями художника до видавництва, де над ними працюють видавничі редактори і коректори. Підготовлений видавництвом рукопис надходить у складальний цех. На фотоскладальних автоматах оператор готує фотонабір, тобто зображення рукописного тексту на фотоплівці. Ретушер перевіряє якість одержаного зображення і, якщо це потрібно, робить необхідні виправлення. Потім готують папір, розрізають на аркуші певного формату. У друкарську машину закладають підготовлений папір і спеціальні поліграфічні фарби, на кожній секції закріплюють металеві пластини з нанесеними на них текстами та ілюстраціями. Після цього матеріал потрапляє у брошурувально-палітурний цех. Віддруковані аркуші згинають так, щоб сторінки книжки були розташовані відповідно до нумерації.Потім їх зшивають і одержують книжковий блок.
Тоді блоки вставляють у палітурку і закріпляють клеєм. Ось уже книжка і готова, її перевіряють, запаковують і відправляють на книжкові склади, а звідти — до магазинів.
3. Робота в групах.
Порядок проведення
1. Бібліотекар забезпечує учнів інформаційними картками (відповідною літературою, з якої вони можуть одержати потрібну інформацію).
2. Учні об’єднуються у групи. У кожній групі вибирають доповідача.
3. Кожна група одержує завдання.
4. Групам виділяється 10 хвилин для пошуку інформації.
5. Представники груп виступають із повідомленнями.
Інформаційна картка 1. Книги-плитки
Існували цілі бібліотеки, зроблені з плиток. Кожна «книга» складалася з кількох десятків чи навіть кількох сотень плиток, як наша книга з багатьох сторінок. Плитки нумерували, як сторінки і на кожній проставляли назву.
   Писар креслив свої знаки на м’якій глиняній плитці тригранною загостреною паличкою. Вдавивши паличку в глину, він тут же виймав її. На плитці залишався слід. Після цього плитку обпалював гончар.
Інформаційна картка 2. Книги-стрічки.
Придумали такі книги древні єгиптяни (ІІІ ст. до н.е.) Вони були виготовлені у вигляді довгої-предовгої стрічки. Робилася ця книга з паперу, тільки дуже дивного. Його виготовляли з рослини, яка називалася папірус. Вона вдвоє вища за людину, зі стовбуром товщиною з людську руку. Росте вона в Африці, на берегах річок і боліт. Із кори цієї рослини робили сандалії, із волокон — тканини. Але найбільше славився папірус тим, що з нього робили книги. Серцевину очерету-папірусу різали на смуги, смуги клали одна на одну, придавлювали вагою, сушили на сонці. Отримували аркуші, на яких можна було писати.
Інформаційна картка 3. Книги з воску
Воскові книжечки були винайдені ще в часи древніх римлян. Воскова книжечка мала такий вигляд: декілька табличок-довідок, охайно витесаних всередині, скріплялися шнурками через дірочки, які були пророблені у двох кутках дощечки. Квадратну виїмку кожної дощечки заповнювали воском — жовтим чи пофарбованим у чорний колір. Писали на такій книзі стальною паличкою.
Інформаційна картка 4. Книга зі шкіри
У папірусу і воску з’явився суперник — пергамент. Матеріал для книг виявився значно кращим за папірус. Шкіру можна було різати, згинати, фальцювати в зошити, зшивати в книги. На пергаменті почали писати по обидва боки. Така книга була величезною і дуже важкою. Палітурка робилася з двох дощечок, обтягнутих шкірою.      
 У бібліотеках такі книги приковували залізними ланцюгами до стовпів, щоб ніхто не міг її украсти.        
Інформаційна картка 5. Берестяна книга
За свідченнями учених берестяні книги виникли на Русі в XI столітті. Літери на бересті дряпали гострим залізним стержнем. Написи на берестяних грамотах виконувалися кирилицею. Поступово у міру зростання майстерності обробки бересту, з нього стали робити книги. Пройшовши обробку, берест ставав еластичним, м’яким.
Інформаційна картка 6. Книга з паперу
На Русь папір завезли італійські купці. Спочатку папір був непопулярним. Книги, як і раніше, робилися з пергаменту. Але згодом дорогий пергамент поступається місцем дешевому паперу. Сучасний папір виготовляють із дерева, яке проходить складний та довгий процес обробітку.
 4. Метод «Прес»
-  Як ви розумієте вираз «зачитана книжка»?
Якщо так кажуть, значить книжка не припадає пилом на полиці, а переходить із рук у руки, від читача до читача. У бібліотеці за нею стоїть черга, її читають удома, у транспорті, а інколи навіть ідучи по вулиці. Пошарпана, здатна щомиті розсипатися, книжка може припинити своє існування, якщо її вчасно не «підлікувати».
 Хто відповідає за книжчине «здоров’я», як ви думаєте, діти?
Звісно, самі читачі. Треба не тільки вміти берегти книгу, а й за потреби потурбуватися, щобпродовжити її життя — підклеїти сторінки, обкладинку, вивести плями. Якщо кожен читач стане хорошим «лікарем» книги, це продовжить життя тисячам томів.
 5. Вправа «Мікрофон»
Пригадайте правила користування книгою.
6. Вправа «Уявна подорож»
А зараз уявіть, що ви потрапили у найбільшу бібліотеку світу…
Відвідувати її — звична справа. Бібліотеку можна порівняти з містом. Вулиці цього міста — книжкові полиці, майдани — читальні зали. Тут щодня збирається багато гостей. Гості ці — читачі.
Пригадайте, що означає слово «бібліотека»?
бібліо — «книга»;
тека — «збереження».
Без книги не існувало б бібліотек. Для бібліотеки книга — це найдорожчий скарб. Саме бібліотека є найважливішою творчою лабораторією, саме від її ресурсів і послуг залежить якість та зміст навчання і наукових досліджень. Якість книги визначається не за ілюстративним матеріалом, а за авторським текстом та його професійним опрацюванням у видавництві. Бібліотекарями Львівського банківського інституту Національного банку України зібрано і систематизовано афоризми, вислови та прислів’я про книгу. Пропоную до вашої уваги, діти, уривки з книги, випущеної видавництвом Львівського банківського інституту.
 7. Вправа «Прочитай, обговори, поясни». (Робота в парах.)
Прочитайте вислови, обговоріть у парах, як розумієте їх значення, поясніть.
1. Хороша книга — це дар, який автор заповів людському роду (Д. Аддісон).
2. Книга тоді хороша, коли автор говорить усе, що треба, тільки те, що треба, і так, як треба (Аристотель).
3. Житиме лише та книга, дух якої спрямований у майбутнє (О. Бальзак).
4. Книга — велика річ, доки людина вміє нею користуватися (О. Блок).
5. Книги — це вікна, через які видно душу (Г. Бічер-Стоу).
6. Книги — засіб переміщення у просторі досвіду зі швидкістю перегортання сторінки (Й. Бродський).
7. Книги пишуть за допомогою книг (П. Бауст).
8. Немає минулого, доки є книги (В. Бульвер).
9. Книги — люди в палітурках (А. Макаренко).
10. Книга — це посудина, яка нас поповнює, але сама ніколи не порожніє (А. Декурсель).
 8. Розповідь із використанням комп’ютерної презентації.
Книжка ще за часів Київської Русі була у великій пошані. Київський князь Володимир Святославович (жив він тисяча років тому) відкривав школи, спеціальні майстерні, де переписували і розмножували книги.
Створювались бібліотеки в монастирях. Тут вводилась особлива посада: бібліотекар, книгохранитель.
Перша в Україні бібліотека була заснована великим київським князем Ярославом Мудрим у 1037 році в Київському Софійському соборі. У ній зберігалося понад 850 томів різних рукописних творів.
Одна з найбільших бібліотек світу — Національна бібліотека конгресу США. Заснована вона у 1800 році. Її книжковий фонд — 40 млн. книг.
 Найбільша бібліотека в Україні — Центральна наукова бібліотека ім. Вернадського. Її фонди становлять близько 15 мільйонів примірників. Україна має кілька десятків тисяч дитячих ташкільних бібліотек.
 Наша шкільна бібліотека одна з них. До ваших послуг — просторий, світлий читальний зал, довідковий відділ. Абонемент та читальний зал — це два відділення у звичайній бібліотеці. Давайте ще раз оглянемо володіння нашої бібліотеки, звернувши увагу на її мешканців.
 (діти розглядають розміщення книг у бібліотеці)
Тривалий час книга була єдиним і основним джерелом інформації. Сьогодні світ заполонили комп’ютери. Сучасний комп’ютер пише музику і вірші, малює, грає у шахи, розмовляє. Він практично уміє робити все, що і людина. Сьогодні світ переживає процес бурхливої інформатизації і стрімко зростає кількість інформації. Фантастично розвивається електронно-обчислювальна техніка, що робить інформацію доступною практично кожному. Ви, мабуть, знаєте про існування електронних книг.
 9. Рубрика «Новини сьогодення»
 У Франції створено книгу, зовні схожу на традиційну. Під обгорткою розміщений екран. Електронну книгу можна покласти до сумки. Вона працює на батарейках протягом 5 годин. Це одночасно і книга, і бібліотека, і віртуальний книжковий магазин. Її пам’ять зберігає одночасно біля 30 книг по 500 сторінок кожна.
10. Вправа «Займи позицію»
- У майбутньому друкована книга залишиться чи її замінить електронна?
-   Чи можна бути освіченою людиною, якщо не знаєш комп’ютера?
-   Чи можна бути сучасною, якщо не читаєш книг?
-   Чи потрібна бібліотека в майбутньому?
 11. Рубрика «Закон і ми».
Бібліотечну галузь України визначають близько 20 законодавчих актів:
1. Основним законом держави, в тому числі й бібліотечної сфери, є Конституція України, прийнята у 1996 році. У ній закріплені положення про сприяння держави розвитку культури української нації.
2. Базовим профільним законодавчим актом залишаються «Основи законодавства України прокультуру» 1992 рік. Ряд статей цього документа безпосередньо стосуються бібліотек і націлені на збереження фондів.
3. Закон України «Про бібліотеку і бібліотечну справу» 1995 р. містить досить широке коло положень щодо обов’язків держави зі створення та утримання бібліотечних закладів.
4. Ряд інших законодавчих актів:
- «Про інформацію»;
- «Про авторське право і суміжні права»;
- «Про захист прав споживачів» та інші, які безпосередньо впливають на різні сторони діяльності бібліотек.
 12. Вправа «Я так думаю»
Зважаючи на названі нормативні акти, зробіть висновок, чи надає наша держава відповідну увагу розвитку бібліотек.
 ІV. Підсумок заняття.
Вікторина
1. Хто був засновником першої бібліотеки на Русі? (Ярослав Мудрий)
2. Перший підручник для навчання грамоти? (Буквар)
3. Першодрукар у Росії? (Іван Федоров)
4. Що означає слово «бібліотека»? («бібліо» — книга, «тека» — сховище)
5. Яке свято ми святкуємо 23 квітня? (Всесвітній день книги і авторського права)
6. Де створювалися перші бібліотеки?
7. Перша друкована книга в Україні. Коли вона була видана? («Часослов», 1616 р.)



Популярні дописи з цього блогу