Історія виникнення книги


Тема: Історія виникнення книги
 (урок-вікторина)
 Мета: Дати відомості про книгу – історичну пам’ятку людства, історію її виникнення та розвиток книгодрукування в Україні. Популяризувати книгу – носія інформації. Виховувати повагу до історії народу, його внеску в розвиток української культури.
Обладнання: виставка: «книга – наш друг на все життя»,     ілюстрації до   книг.

Хід уроку
 І. Організація класу.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.                                             
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.                                                                                                
Що ж таке книга? Книга – це велике диво, створене людиною. Ще не вміючи читати, ми розглядали малюнки до казок, слухали цікаві історії, які читали нам мами. Щодня ми маємо справу з книгою в школі та вдома. Про все ми дізнаємося з книг. За допомогою них ми можемо зазирнути у майбутнє, дізнатися, як жили у сиву давнину, якими були древні цивілізації.
Якою ж була перша книга? Чи було її надруковано, чи написано від руки, з чого її було зроблено? Ось про це і    піде мова на сьогоднішньому уроці. На якому ми розглянемо такі питання:
1.«книги – плитки»
 2.«книги – стрічки»
 3.«книга з воску»
 4.«книга зі шкіри» 
5.«берестяна книга»
 6.«книга з паперу»
 1. Першодрукар Іван Федоров
 2. Такі книги були знайдені в давньоассирійському місті Ніневії. Писець креслив свої знаки на м’якій глиняній плитці тригранною загостреною паличкою . після цього плитку обпалював гончар. Плитки нумерували, як сторінки, і на кожній проставляли назву.
2.Чому книга у Єгиптян мала вигляд стрічки? Тому, що папірус при згинанні ламався, а стрічку можна було скласти в трубку. Вони були у вигляді стрічки кроків зі сто довжиною. Рядки писалися не у довжину стрічки, а у багато стовпчиків. Таку книгу не можна було сховати в кишеню. Її носили в ящичках.
 1. Воскові книжечки були винайдені ще в часи древніх римлян. Вони мали такий вигляд: декілька табличок – довідок, охайно витесаних всередині, скріплялися шнурками через дірочки, які були пророблені у двох кутках дощечки. Квадратну виїмку кожної дощечки наповнювали воском. Писали на ній стальною паличкою – стилом. У кожного школяра того часу була підвішена до пояса така табличка.
 2. У книг із воску і папірусу з’явився суперник – пергамент. Його можна було різати , згинати, зшивати в книги. Окремі аркуші зшивалися і в такому вигляді вони уже виглядали книгою. Були дуже важкими. Їх приковували залізними ланцюгами до стовпів ,щоб ніхто не міг украсти.
 3. Берестяні книги виникли у нас на Русі в ХІ столітті. Для їх виготовлення брали берест, кип’ятили його, зшкрібали внутрішній шар кори, а потім обрізали по краях, надаючи правильної форми. Пройшовши таку обробку,  берест ставав еластичним і м’яким.
 4. Паперові фабрики «паперові млини», виникли у Європі у ХІІІ столітті. Вони були не популярними, на них писали лише те, що мало зберігатися недовго. Продовжували писати на пергаменті. Але з розвитком шкіл, університетів, необхідні були книги , і в великій кількості. Тому папір починає витісняти пергамент.
 5. Датою народження друкарського верстату був 1440 рік. Особлива роль у становленні друкарської справи належить Івану Федорову. Він друкував книги у Московській державі, у власній типографії у Львові, в друкарні князя Костянтина Острозького в Острозі. Виданий ним у Львові «Буквар» – перший у Європі друкований підручник.
 ІV.  Закріплення вивченого матеріалу.
 1. Чим відрізняються книги з воску та книги із стрічки?
 2. Яка книга важча берестяна чи із шкіри?
 3. Хто такий Іван Федоров?
Вікторина
 1. Хто першим винайшов матеріал, що нагадував сучасний папір?
 2. З чого виробляли пергамент.
 3. Звідки прийшов до нас папір?
 4. Хто започаткував книгодрукування?
 Підсумок уроку.
Минуло багато часу, поки з’явилися друковані книжки.
Тепер книжка всюди поруч з нами. Вона – наш друг і порадник. Шануйте її, друзі, любіть і бережіть, бо в неї вкладено велику працю багатьох людей.
Коментарі

Популярні дописи з цього блогу