Структура книги,використання її довідкового апарату

Тема: Структура книги, використання її довідкового апарату
 Мета:  поширити знання про структуру книги; сформувати вміння і навички самостійної роботи з книжкою, здійснювати пошук, добір, систематизацію , узагальнення навчально-пізнавальної інформації, користуючись її довідково-інформаційним апаратом; виховувати інтерес до самостійного читання.
Обладнання: книжкова виставка «Твої улюблені книжки», а також книги на кожному столі, у яких є ілюстрації, передмова, післямова.
Хід заняття
 І. Організаційний момент
Створення позитивної атмосфери навчання. Аутотренінг
Щоб збадьоритися і налаштуватися на творчість, заплющуємо очі й голосно повторюємо:
-    Я радісний…
-    Я щасливий..
-    Зі мною друзі…
-    Вони мене люблять…
-    Мені приємно, я легко дихаю…
-    У бібліотеці тепло, сонячно…
-    Я готовий гарно попрацювати!
 ІІ. Повідомлення теми, мети заняття
 ІІІ. Основний зміст заняття
1. Розповідь з елементами бесіди.
Діти, уважно прочитайте текст на титульній сторінці книжки, яка лежить перед вами на столі.
   Про що розповідає вам перша сторінка?
Особливу увагу звертаємо на прізвище автора і назву твору. Інколи буває, що школяр знає назву твору, але не знає автора.
А книги з однаковими назвами трапляються дуже часто. Наприклад, «Дванадцять місяців» С. Маршака і «Дванадцять місяців» — настільна книга-календар та інші.
Як правило, ви одразу звертаєте увагу на назву книги. І за назвою можете визначити тематику деяких книг. Але є книги, з якими ви зустрічаєтеся вперше, і визначити, про що йдеться, вам допоможуть ілюстрації на обкладинці, а ще краще заглянути в книгу. У ній ви знайдете зміст, передмову або післямову. Саме ці елементи допоможуть вам дізнатися про що розповідається в новій для вас книзі.
2. Робота зі схемою.
Розгляньте уважно схему. Розкажіть про структурні частини книги.
      
 ІV. Закріплення вивченого
1. Робота в групах.
І група
Розглянути книгу Даніеля Дефо «Робінзон Крузо». Розповісти про неї на основі побаченого.
(На обкладинці книги ми бачимо ім’я та прізвище автора та назву книги, а також невеличкий малюнок, на якому зображені Робінзон і П’ятниця. Коли розкриємо книгу, то бачимо передмову, з якої дізнаємося, що «Життя і незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо, моряка з Йорки, що прожив 28 років на безлюдному острові» — всесвітньовідомий роман англійського письменника Даніеля Дефо (1660–1731), одна з найулюбленіших книг юнацтва, у якій з поетичним натхненням оспівано творчу працю людини, її мужність, волю, винахідливість. Ілюстрації, що розміщені в книзі, допомагають уявити той світ, у якому жив Робінзон.)
ІІ група
Розглянути книгу під назвою «В країні дрімучих трав». Розповісти про неї на основі побаченого.
(Автор цієї книги — Володимир Брагін. На титульній сторінці вказано, що це роман-казка. На ілюстраціях зображені комахи, більші за людину. З післямови ми дізнаємося, що в цьому оригінальному науково-фантастичному романі-казці розповідається про надзвичайні пригоди вченого, якому вдалося зменшити свій зріст у сотні разів і прожити близько сорока років у Країні Трав серед різноманітних комах.
Але що це за країна? Де вона знаходиться? Зі слів людей, котрі в ній побували, письменник і веде свою розповідь.
У цій книзі є зміст, з якого ми дізнаємося, що роман-казка складається з семи частин і кожна з них має свою назву.)
2. Вправа «Подивись і розкажи»
Переглянувши ілюстрації до творів, дати відповідь на питання:
-    Про що розповідають їм малюнки?
-    Що ви дізналися про героїв книг?
3. Практична робота «Виготовлення книжок-саморобок»
Щоб закріпити знання про елементи книги, проводимо практичну роботу: виготовлення книжок-саморобок. У старих дитячих журналах або книжечках підбираємо тексти творів відомих українських письменників, а ще можна запропонувати дітям зробити ілюстрації до цих текстів. Це може бути книжка одного письменника або збірник різних авторів. Головне зібрати основну частину — текст, а решта: титульний лист, обкладинка, передмова, заголовок, а також ілюстрації будуть рукописними.
Із книг-саморобок можна оформити книжкову виставку. Головне, що в процесі роботи закріплюються навички перегляду книг, використання науково-довідкового апарату.

VІ. Підсумок заняття
Вправа «Незакінчене речення»
- Мені сьогодні сподобалось…
- Я змінив своє ставлення до…
- Я так і не зрозумів


- На наступному занятті я хочу… 

Популярні дописи з цього блогу