Твої друзі словники
Мета: ознайомити учнів зі словниками як одним із видів
довідкової літератури; розвивати та удосконалювати навички пошукової роботи зі
словниками, зорову пам’ять, зв’язне мовлення; сприяти виявленню інтересу до
слів і словників; виховувати культуру роботи з книгою.
Обладнання: виставка
словників; таблиці з цитатами про словник та про види словників.
Не бійся заглядати у словник:
Це пишний сад, а не сумне провалля.
М.Т. Рильський
Хід заняття
І. Організаційний момент
Вправа «Сьогодні я
пишаюся...»
(Потрібно пояснити
учням, що пишатися можна будь-якими рисами, справами...)
ІІ. Повідомлення теми, мети, епіграфу заняття
1. Робота з
поетичними рядками.
Завдання. Про що
йдеться у віршах? Прочитайте та вставте потрібне слово у другому вірші.
1. Букви золотом відтиснено:
Кожне слово —
золотник.
Між братів-народів
визнано
Український наш
словник.
Д.
Білоус
2. Буває, що слово
відоме давно,
А знає не кожен, що
значить воно.
І тут у пригоді стає
визначник
Скарбів наших мовних
Тлумачний… (словник)
Д. Білоус
- Сьогодні ми з вами
і познайомимося зі словниками, удосконалимо вміння працювати з ними.
ІІІ. Основний зміст заняття
1. Розповідь
з елементами бесіди.
Усі ми живемо у
прекрасному світі людей, і всі вони досить різні: сусіди, знайомі, незнайомі,
друзі… Когось ми добре знаємо, а повз інших проходимо байдуже. Щодня ми чуємо
багато різних слів. Вони можуть бути ввічливими і грубими, часом — дивними, а
інколи й незрозумілими. І, звичайно, виникає потреба з’ясувати значення цих
слів.
- До яких книг звертатися у таких випадках? (До
словників)
- А коли у диктанті ви зробили помилки і вам треба
вияснити написання орфограм, тоді до якої книжки треба звернутися? (До словника)
- Якщо виникла потреба перекласти слово з російської
мови на українську? (Теж звертаємось до словника).
Високо цінував
словникові видання відомий український поет М.Т. Рильський. У його поетичні
скарбниці є прекрасний вірш «Мова». А слова з нього «Не бійтесь заглядати у
словник: це пишний сад, а не сумне провалля» звучать для нас як порада, і їх ми
взяли епіграфом до нашого уроку.
Словники — це один з
видів довідкової літератури.
2. Словникова
робота за тлумачним словником.
Словник — це зібрання слів у алфавітному порядку з
тлумаченням, поясненням або перекладом іншою мовою.
М.
Рильський писав: «Словники різного типу — звичайні, двомовні, тлумачні,
синонімічні, фразеологічні, топонімічні, термінологічні та інші — потрібні і
вчителям, і учням, і журналістам, і письменникам, і перекладачам, і вченим, і
просто читачам, потрібні всім».
Словники поділяються на дві великі групи —
лінгвістичні та енциклопедичні. Сьогодні мова піде про лінгвістичні словники, у
яких об’єктом розгляду є слово як одиниця мови. Ці словники бувають одномовні і
перекладні.
Основною частиною будь-якого словника є список слів,
які характеризуються з будь-якої точки зору. У кожному словнику є супровідні
розділи, які допомагають роботі з ними: вступна частина, склад словника,
структура словника.
Серед одномовних
словників найбільш вагомими є тлумачні словники.
(Демонструю з виставки.)
У них коротко і
доступно розкривається лексичне значення слів, подаються їхні мовні
характеристики — граматичні ознаки, наголос, написання.
Буває, що слово
відоме давно,
А знає не кожен, що
значить воно.
І тут у пригоді стає
визначник
Скарбів наших мовних
Тлумачний словник.
Найбільший тлумачний
словник Володимира Даля. Він складається з чотирьох книг, виданий у 1956р., але
не втратив своєї цінності і до наших днів.
Різновидами тлумачних
словників є словник іншомовних слів, у якому вміщуються слова, запозичені з
інших мов, та термінологічний, у якому містяться визначення
слів-термінів(наприклад, «Український педагогічний словник», «Словник юного
техніка», «Юного астронома»).
Найчастіше ви
користуєтесь орфографічними словниками, які подають нормативи написання слів.
Вони мають велике значення для розвитку як писемного, так і усного мовлення,
використовуються для уточнення правил написання слів і їх форм.
Якщо не знаєш як писати
Слово «Атлантичний»,
Допоможе тобі в цьому
Словник орфографічний.
І не тільки написати,
Як правильно ще й вимовляти.
Поглянь уважно, а відтак,
Над кожним словом ти побачиш
Тонесенький цікавий знак.
Наприклад: б’ю, б’ємо, б’єте,
Печеш, печемо, печете,
Ось що я хочу вам сказати:
«Знак наголосу» його звати.
(Демонстрація різних орфографічних словників, які є у
бібліотеці.)
Допоможуть
правильно вимовляти слова орфоепічні
словники.
(Демонстрація.)
- Ще
є словник фразеологізмів, діалектизмів, антонімів, синонімів. (Демонстрація
словників.)
Діти! Потрібно
запам’ятати, що основна структура всіх словників спільна. Слова розташовані у
алфавітному порядку. Щоб відшукати необхідну інформацію, необхідно знайти
сторінку з літерою, з якої починається розшукуване слово і, будь ласка, читайте
відповідне пояснення. (Наводяться приклади з різних словників, про які розповідалося
вище.)
ІV. Практична
робота «Подорож до словника»
1. «Позмагаймося»
Клас ділиться на три групи. Кожна група обирає
капітана, називає свою групу, отримує завдання на картках.
1 група
1)Переклади українською мовою: кладка,
обсудить.
2)
З’ясуй значення іншомовного слова
«бібліографія».
2 група
1)
Перевір орфограму: с(е-и)ло, фу(т-д)боліст.
2)
З’ясуй тлумачення слів: авторитет, барвінок.
3 група
1 Пояснити значення фразеологізмів:
взяти
ноги в руки;
знати
на зубок.
2) Доберіть антоніми:
свіжий
хліб — (черствий)
свіжа
газета — (учорашня)
свіже
м’ясо — (протухле)
свіжа
фарба — (засохла)
свіжа
сорочка — (брудна)
2. «Мікрофон»
Бібліотекар
дає мікрофон і пропонує кожній групі стисло висловитися про словники. Запитання
записані на картках:
1) Словники
— це…
2) Як допомагає словник?
3) Як
розташовані слова у словнику?
4) До якого словника ми будемо звертатися, щоб з’ясувати
значення слова «бібліотека»?
5) У
якому словнику дізнаємося, як писати слово «макулатура»?
6) Що
означає слово «детектив»? Який словник нам допоможе?
V. Підсумок заняття
Вправа
«Трансформер»
Уявіть, що ви —
словник, складіть монолог словника.
Я — словник…
Я хочу...
Я люблю…
Я
мрію…
Я бажаю…