Як поліпшити техніку читання у дитини
З тим, що дитина читає недостатньо швидко для свого віку, стикаються багато батьків. У першому класі це ще не викликає великих проблем. Але надалі дитина може почати сильно відставати в навчанні. Тому починати працювати над технікою читання необхідно з того самого моменту, коли ви помітите, що вона недостатня. Це може з'ясуватися, наприклад, при перевірці. Кожен учитель початкових класів проводить їх регулярно. 
Вам знадобиться
  • - розрізні азбуки;
  • - кубики з буквами;
  • - електронна книга;
  • - збірники скоромовок:
  • - збірник вправ артикуляційної гімнастики;
  • - комп'ютер з текстовими редакторами;
  • - реєстрація на шкільному форумі або в дитячій соціальній мережі.
Інструкція
З'ясуйте, як насправді читає ваша дитина. Як правило, техніка читання визначається по тому, наскільки швидко і виразно він читає вголос. Є діти, які навіть в першому класі читають про себе і чудово розуміють прочитане, але запинаються і зволікають, якщо їх просять зробити це вголос. З'ясувати це досить просто. Дайте своїй дитині прочитати уривок і запитаєте, що ж він зрозумів. В цьому випадку можна особливо не турбуватися, а проблема вирішується за допомогою гри. Якщо ви звикли читати з дитиною вечорами казки, помінятися ролями. Нехай тепер він буде читцем, а ви - слухачем. 
Якщо дитина погано читає і вголос, і про себе, причин тому може бути декілька. Можливо, він не зовсім зрозумів, яким чином букви складаються в слова. Може бути, сам процес читання забирає в нього стільки сил, що на розуміння сенсу їх вже не залишається. В цьому випадку допоможуть кубики з буквами, розрізні азбуки, ігри типу «Ерудит». Але спочатку визначте, наскільки у дитини розвинений фонематичний слух, і чи вміє він відрізняти звук від букви. 
Запропонуйте вашому школяру виконати кілька вправ. Напишіть яке-небудь добре знайоме йому слово. Попросіть порахувати, скільки в ньому літер. Це він напевно зробить з легкістю. Потім попросіть порахувати звуки. Якщо це викличе труднощі, поясніть, що буква - це значок, що цим значком зовсім не обов'язково позначається звук. Запропонуйте визначити, які приголосні і голосні звуки є в слові, які звуки вимовляються м'яко. Повторюйте вправу періодично. Воно безпосередньо не пов'язано з технікою читання , дитина навіть не зрозуміє, що ви стурбовані тим, як він читає, а відповідно, не буде зациклюватися. 
Велику користь можуть принести звукові моделі. Щоб навчитися їх складати, достатньо звичайної шкільного зошита в клітинку і набору олівців або фломастерів. Домовтеся, яким кольором ви будете позначати голосні, а яким - приголосні. Коли дитина навчиться робити це швидко і без помилок, ускладніть завдання. Наприклад, запропонуйте різні кольори для м'яких і твердих приголосних, шиплячих, свистячих і т.д. 
Переконайтеся, що ваша дитина правильно вимовляє всі звуки. Для техніки читання може виявитися важливою навіть легка дислексія. Наприклад, якщо дитина плутає два звуку, то він і при читанні буде мимоволі затинатися, коли потрібно вимовити один з них. Проконсультуйтеся з логопедом. Можливо, буде потрібно декілька занять, щоб позбутися цього недоліку. 
Нерідкі випадки, коли дитина просто дуже повільно каже. Можна трохи збільшити темп мови. Використовуйте скоромовки. Допоможе в цьому випадку і артикуляционная гімнастика. Не сподівайтеся повністю перевиховати свого флегматика, змінити природу не вийде, але навчити його вимовляти слова трохи швидше цілком реально
Людина легше засвоює будь-яку дію, коли розуміє, що воно йому необхідно або як мінімум цікаво. Дитині вправи на техніку читання можуть здатися надокучливими або занудотними. Він повинен зрозуміти, навіщо йому треба читати. Інтересу до книг він може і не проявляти. Визначте, чим захоплюється ваша дитина, і дайте йому зрозуміти, що в книгах він може почерпнути потрібну йому інформацію. При цьому багато сучасні діти з недовірою ставляться до звичайних друкарським книгам, але їм може сподобатися електронна. 
Текстовий редактор на комп'ютері у вас напевно є. Запропонуйте дитині пограти. Надрукуйте слово або фразу і запропонуйте прочитати. Потім помінятися ролями. Нехай дитина щось надрукує, а ви прочитайте, точно вимовляючи звуки. Спочатку фраза може бути абсолютно безглуздою, а в словах ви напевно знайдете величезну кількість помилок. Не сваріть свого учня. Він дуже швидко зрозуміє, що щось робить не так. Можна пояснити, що програма найчастіше підкреслює неправильно написані слова або ті, які їй невідомі. Корисно буде також «повчити» текстовий редактор новим словам. Але для цього дитина повинна навчитися їх правильно друкувати, а відповідно - і добре читати. 
Використовуйте сучасні комунікаційні технології. Багато батьків вважають інтернет шкідливим заняттям, здатним відвернути школяра від навчальних занять. Для того, щоб онт приносив користь, їм потрібно грамотно користуватися. У розвитку техніки читання допоможуть в тому числі і соціальні мережі. Адже під час спілкування на форумі дитині потрібно прочитати повідомлення, зрозуміти його і зуміти відповісти, а це вже саме по собі здатне змусити його швидко читати. Виберіть підходящий ресурс, поясніть дитині правила спілкування, допоможіть зареєструватися і не залишайте нового користувача без уваги. Запитуйте, що нового він дізнався на форумі або в соціальній мережі, з ким познайомився. Ви й не помітите, як дитина почне читати дуже швидко.
Корисна порада
Допомогти вам може і мобільний телефон. Навчіть дитину приймати і відправляти смс-повідомлення. Давайте йому таким способом різні завдання, а ввечері перевіряйте, як він їх зрозумів і виконав.
Щоб сформувати у дитини навички побіжного читання, батькам треба освоїти методику, яка полягає в застосуванні різноманітних ігор для поліпшення техніки читання. Дитина не зможе добре розвиватися, не навчившись швидко читати. 
Інструкція
Чим більше батьки будуть придумувати різні ігри, щоб навчити дитини читати, тим швидше він почне читати швидко і без помилок. Головне, щоб ваші дії не напружували малюка, гра повинна бути захоплюючою та цікавою. Беріть прості слова і міняйте місцями літери. Нехай дитина здогадається, яке слово зашифровано. Спочатку виконайте вправу самі, щоб він зрозумів, чого від нього хочуть, після чого запропонуйте малюкові спробувати зробити це самостійно. Намагайтеся хвалити його кожного разу, коли слово буде угадано. Дитина потребує підтримки і схвалення. Наступного разу можна скласти «неправильне» пропозицію з 3-4 слів. В результаті читати звичайний текст дитині буде набагато комфортніше, техніка читання суттєво покращиться. 
Запропонуйте синові чи доньці читати по черзі. Нехай він водить пальцем, вимовляючи слова про себе, поки ви читаєте йому вголос перший абзац. Потім ви можете помінятися місцями. Дитина буде читати вголос вам, а ви будете робити вигляд, що водите пальцем по рядках. Не треба грати в учителя і учня, краще бути на рівних з дитиною, довіра буде запорукою вдалого навчання. 
З'єднайте читання з малюванням. Візьміть аркуш паперу, напишіть за допомогою білої свічки слово, після чого запропонуйте дитині взяти в руки фарби і зафарбувати лист. Поясніть малюкові, що його чекає сюрприз. Коли проявляться білі букви, дитині нічого не залишиться, як прочитати їх. Щоб здивувати і порадувати дитини , напишіть свічкою, що шоколадка чекає його в холодильнику. Нехай читання асоціюється в його свідомості з приємними речами. Але наступного разу не повторювати себе, придумайте що-небудь інше. 
Насправді, існує безліч прийомів, що стосуються читання. Все залежить від вашої фантазії. Намагайтеся, щоб ваші прохання виражалися спочатку на папері. Не поспішайте давати завдання по телефону, краще залишайте дитині записки на видних місцях. Можна купити спеціальну дошку (зараз такі продаються в магазинах), де за допомогою кнопочок кожен член родини залишає послання іншим. Пишіть в записках, куди йдете і коли повернетеся. Нехай це стане звичкою для всіх членів сім'ї, тоді і дитина привчитися писати свої записки і читати чужі.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу