Відновлення



Реставрація звичайного блоку, складеного із зошитів (корінець сильно зруйнований)
У даному разі відновлення зошитів блоку недоцільно, так як при реставрації середньої (зруйнованої) частини парних листів, хочемо ми цього чи ні, відбувається помітне потовщення корінця зошити, а якщо зошитів багато, то блок з товстим корінцем буде мати непривабливий неприродний вигляд. Тому слід позбутися зошитів, акуратно обрізати їх корінці і зібрати блок з листів. . Такі книги, як правило, мають не тільки зруйнований корінець, але і пошкодження великої частини листів з усіх інших сторін. Таким чином, роботи з реставрації книги зводяться насамперед до відновлення окремих аркушів, дефекти яких можуть бути найрізноманітніші, наприклад,

 пориви листів, порушення їх кромки з боку якого-небудь обріза або з двох сторін, 

руйнування листа з усіх боків. Зауважимо, що пориви листів практично у всіх   
         випадках можна склеїти стіну клеєм ПВА. 
При порушенні кромки боку переднього обрізу.
 Коли подібного ремонту піддаються кілька аркушів поспіль, то корінцеві поля треба обрізати драбинкою, щоб після підклеювання смужок паперу шви суміжних аркушів не лягали один на інший, а розташовувалися на деякій відстані один від одного, помітно не збільшуючи тим самим товщину корінцевої частини блоку.
Якщо кромки листів пошкоджені з двох або навіть трьох сторін, але ступінь цих   руйнувань невелика і укладається в розмір передбачуваної подальшої обробки (обрізки, опиловки) обрізів, то зазначені листи залишаємо в блоці. 
 У тому випадку якщо руйнування листа значні, слід обрізати його з усіх боків, залишаючи поле до тексту від 5 до 10 мм Потім на чистому аркуші паперу (папір бажано підібрати по товщині і кольору відповідної папері ремонтованого блоку) проводимо розмітку і вирізку вікна з припуском всередину 2-3 мм на кожну сторону для вклейки ремонтованого аркуша 
Щоб здійснити чітке без перекосу наклеювання обрізаного аркуша книги на вікно листа підкладки, варто скористатися простим пристосуванням — прямокутником. Лінійки прямокутника розташовують відступивши 2-3 мм від краю вікна підкладки , а потім накладають книжковий лист на підкладку впритул до сторін прямокутника катетам трикутника), попередньо завдавши тонкий шар клею по периметру книжкового аркуша.
Щоб виключити зморщування і жолоблення, склеєний аркуш поміщають в стару, спеціально для цього призначену книгу до повного висихання клею. 
Закінчивши ремонт листів, збирають їх у блок посторінково, зіштовхуючи його на верхній обріз і корінець у лещатах, злегка затягують лещата і проклеюють корінець. 
Після висихання клею піддаю обрізи блоку обробці, попередньо зафіксувавши блок між обкладками з твердого картону (можна використовувати старі прихильник обкладинки...

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу