Самостійна робота з книгою
Тема: Самостійна робота з
книгою
Мета: навчити учнів користуватися
навчальною, довідковою та додатковою літературою. Писати та оформляти реферати,
доповіді, конспекти.
Обладнання: довідники, словники, картотека,
пам’ятки
Хід уроку
І.
Організаційний момент.
ІІ.
Оголошення теми і мети уроку.
ІІІ.
Вивчення нового матеріалу.
Як
користуватися навчальною, додатковою і довідковою літературою?
- Використовуючи навчальну, довідкову і додаткову літературу, уточніть, що саме вас цікавить.
- Подумайте, де найбільша можливість одержати відповідь на запитання, що вас цікавить: у підручнику, довіднику чи додатковій літературі.
- Насамперед використані є підручник., потім — довідник, а тоді — додаткову літературу.
- Відкриваючи книгу, спочатку прочитайте зміст і покажчик термінів, назв.
- Залежно від мети використайте такі види читання:
- читання-перегляд , коли книжку переглядають швидко, зупиняючись на окремих: сторінках (мета такого перегляду — перше ознайомлення з книгою, одержання певного уявлення про зміст);
- вибіркове читання, або неповне, коли читають не весь тексі, а тільки потрібні місця;
- читання з різних видів запису прочитаного.
- Відшукавши у книзі потрібний розділ, параграф чи сторінку, не обмежуйтесь побіжним поглядом, а випишіть потрібну для себе інформацію, виділіть основне, складні, план прочитаного.
Форма
ведення записів.
План — це короткий перепік проблем, що
розглядаються в книзі. Він може бути простим, якщо в ньому зазначені .лише
основні запитання або складним, якщо поруч з основним є додаткові запитання.
Виписки — це цитати (дослівне відтворення
думок автора книги/, або короткий. близький до дослівного. виклад змісту
погрібного уривку тексту. Виписувати з книги теоретичні положення, статичні,
хронологічні дані можна як у процесі читання, так і по його завершенні. Цитату
обов’язково брані у лапки, а на кожну виписку давати посилання на джерело. Для
полегшення наступної систематизації виписок їх краще робити на окремих аркушах,
каталожних картках або перфокартах.
Конспект — це короткий письмовий виклад
змісту книжки, статті, лекції тощо. Він має бути набагато менший, ніж сама
книжка чи стаття. Під час конспектування не слід зловживати скороченням слів,
а якщо скорочувати їх. то за загальними правилами; думки слід викладати
стисло, своїми словами, виписуючи лише найголовніше і найсуттєвіше, не
допускати повторень. Коли використовуються цитати, обов’язково зазначається
сторінка, з якої вона виписана. Особливо важливі думки в конспекті варто підкреслювати.
Бажано залишати поле для додаткових записів.
Тези — стислий виклад основних ідей
прочитаної книги.
Анотація — коротка характерне прочитаного,
яка дає загальну уяву про його виклад, зміст та призначення. Скласти її краще
після прочитання всієї книги.
Резюме — короткий заключний виклад наукового
повідомлення.
Реферат — короткий виклад змісту книги, наукової
роботи або результатів вивчення Наукової проблеми в письмовому викладі або у
формі публічного виступу.
Як писати
реферат.
- Вивчити тему.
- Підібрані літературу:
а)
документи, першоджерела;
б)
монографії, довідники, збірники;
в) газетні
та журнальні матеріали.
- Ґрунтовно вивчити літературу. Читаючи книги, необхідно робити виписки цитат, основних думок.
- Скласти список розділів, який може і бути планом реферату.
- Продумати план реферату, можливе його розширення.
- Систематизувати опрацьований матеріал.
- Остаточно продумати та уточнити план реферату. Обов’язково включити в план актуальність темп і її значення.
- Написати реферат.
- У кінці реферату слід подавати список використаної літератури.
10.Бібліографічний
опис джерела списку літератури
подається за такими правилами:
- для книг слід вказати прізвища та ініціали авторів, назву книги, підзаголовкові дані, місце і назву видавництва, рік видання, кількість сторінок;
- для журнальних статей зазначають прізвища та ініціали авторів, повні назви статей, назву журналів, роки, номери, томи, випуски, сторінки;
- для статей із книг та неперіодичних збірників повинні бути зазначені прізвища та ініціали авторів, назви статей, видань, у яких вміщені статті, місця видань, видавництва, роки видань, сторінки.
Тобто
потрібно згадати попередні уроки, а саме бібліографічний опис книги, книжної
статті, журнальної статті.
ІV. Домашня
завдання. Написати реферат.
Коментарі
Дописати коментар